W MCK otwarto Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie Metanu z Kopalń

centrum.jpg

8 czerwca br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oficjalnie zainaugurowano funkcjonowanie Międzynarodowego Centrum Doskonałości w Dziedzinie Metanu z Kopalń („ICE-CMM”), instytucji działającej pod patronatem Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, której celem jest upowszechnianie najlepszych praktyk w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa w kopalniach podziemnych oraz zmniejszania emisji metanu i jego wykorzystanie w sposób ekonomicznie opłacalny.  Centrum powstało w wyniku współpracy PGNiG z Państwowym Instytutem Geologicznym (PIG), Głównym Instytutem Górnictwa (GIG) oraz Instytutem Nafty i Gazu (INiG).

Centrum skupia ekspertów pracujących nad nowymi metodami odzyskiwania i wykorzystywania metanu z kopalń. Powstało w wyniku współpracy PGNiG z Państwowym Instytutem Geologicznym (PIG), Głównym Instytutem Górnictwa (GIG) oraz Instytutem Nafty i Gazu (INiG).

- Zadaniem Centrum jest m.in. opracowanie najlepszych praktyk w zakresie wydobycia metanu i szerokie dzielenie się tą wiedzą w taki sposób, aby najlepsze praktyki były powszechnie dostępne. Polska jest jednym z krajów, które najszybciej rozwijają nowoczesne technologie w górnictwie - mówił Raymond Pilcher, przewodniczący Grupy Eksperckiej Komisji Gospodarczej ONZ (UNECE) ds. Metanu z Kopalń, podczas konferencji towarzyszącej otwarciu Centrum.

Międzynarodowe Centrum Doskonałości w Dziedzinie Metanu z Kopalń (ang. ICE-CMM) skupia ekspertów pracujących nad nowymi metodami odzyskiwania i wykorzystywania metanu z kopalń. Nowe rozwiązania mają zwiększyć bezpieczeństwo górników, zakres ochrony środowiska, efektywność górniczą oraz pomóc w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Oficjalnemu otwarciu towarzyszyły warsztaty i prezentacje poświęcone m.in. najlepszym praktykom w drenażu i wykorzystaniu metanu z kopalń. W spotkaniu udział wzięło ponad 500 osób.

Więcej o otwarciu i idei Międzynarodowego Centrum Doskonałości w Dziedzinie Metanu z Kopalń w portalu wnp.pl:

http://gornictwo.wnp.pl/bedzie-latwiej-wykorzystywac-metan-z-kopaln-wegla,299835_1_0_0.html

 

×
Spodek w Katowicach › Skocz do Spodka