Strefa Kultury

W samym centrum miasta, tuż obok Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”, powstał nowy wyjątkowy obszar zwany Strefą Kultury. Wraz ze „Spodkiem” tworzą ją obiekty kulturalno-rozrywkowe: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz nowe Muzeum Śląskie. Wszystkie obiekty to architektoniczne perełki, wielokrotnie nagradzane w konkursach za swój niepowtarzalny design. Nowe obiekty, osadzone na terenie dawnej kopalni „Katowice”, wniosły nową jakość w zrewitalizowaną część Katowic. Łączna wartość projektów inwestycyjnych, wraz z przebudową układu drogowego, przekracza miliard złotych. Ich realizacja była możliwa dzięki wsparciu funduszy europejskich.


Katowice "dla odmiany"

Katowice "dla odmiany" to hasło jakim miasto zaprasza odwiedzających. Katowice przeszły ogromną zmianę i dzięki rewitalizacji stref pokopalnianych już dawno przestały być wyłącznie miastem węgla i stali. Teraz, dzięki niepowtarzalnej atmosferze Strefy Kultury, wyjątkowym projektom architektonicznym obiektów, miasto wyrasta na czołowy ośrodek kultury i turystyki biznesowej w Polsce. Katowice, to nowość i świeżość, jakiej potrzebuje rynek wydarzeń w Polsce.


Spodek

Spodek to wyjątkowy obiekt w skali kraju z bogatą historią wydarzeń rozrywkowych, sportowych i wystawienniczych. Oddany do użytku w 1971 roku, wpisał się na stałe w krajobraz Katowic i stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon architektury w Polsce. Od ponad 45 lat Spodek jest miejscem wielkich wydarzeń, jakimi są koncerty światowych sław i imprezy sportowe rangi Mistrzostw Świata. W ostatnich latach, niezwykła przestrzeń Spodka przyciągnęła wydarzenia zupełnie wyjątkowe, skupiające wokół siebie ludzi młodych, którzy podczas Intel Extreme Masters doskonale poczuli się w wyjątkowej scenerii, jaką oferuje obiekt.


NOSPR

Projekt siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) autorstwa architekta Tomasza Koniora, został wyłoniony w międzynarodowym konkursie. Gmach o prostym i zwartym obrysie wkomponowany został w Sftrefę Kultury. Budynek otoczyła zaprojektowana przestrzeń publiczna, z zielenią, miejscami do wypoczynku, labiryntem, fontanną i amfiteatrem. To co najbardziej spektakularne, znajduje się w środku obiektu. Jego sercem jest wielka sala koncertowa na 1800 słuchaczy. Sala o perfekcyjnie zaprojektowanej akustyce oraz wyjątkowej atmosferze, wykonana została ze szlachetnych materiałów, z dużym udziałem drewna. Sala zachwyca muzyków, którzy z całego świata przyjeżdżają tu koncertować, jak i ujmuje serca gości. Bogaty program artystyczny w otoczeniu tego niezwykłego budynku, sprawia, że o bilety na koncerty w NOSPR trzeba starać się z bardzo dużym wyprzedzeniem.


Muzeum Śląskie

Kompleks budynków Muzeum Śląskiego znajdujący się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice jest zupełnie niezwykły, ponieważ główna część z ekspozycjną znajduje się pod powierzchnią ziemi. Nowoczesna konstrukcja zaprojektowana została przez austriacką pracownię Riegler Riewe Architekten z Grazu. Historyczny krajobraz miejsca, wraz zkopalnianym szybem, wypełniony został szklanymi boksami, których oświetlenie od wewnątrz daje spektakulany efekt. Przeszklone boksy umożliwiają oglądanie wystaw w świetle dziennym, mimo iż znajdują się one na głębokości ponad 14 metrów poniżej poziomu terenu. Powierzchnia użytkowa kompleksu to aż 25 tys. m², a wystawiennicza 6 tys. m².


Piotr Kraśko
Inne miasta powinny się uczyć od Katowic, w jakim kierunku się rozwijać.

  • Cztery wyjątkowe obiekty: Spodek, siedziba NOSPR, Muzeum Śląskie i Międzynarodowe Centrum Kongresowe
  • Łączna wartość inwestycji ponad miliard złotych
  • Niezwykła atmosfera zrewitalizowanych przestrzeni i wyjątkowa architektura obiektów

Ewa Kuryłowicz
Bardzo ważne z punktu widzenia wizerunku miasta jest stworzenie przestrzeni, którą stanowi NOSPR, MCK i Spodek. To niezwykle atrakcyjna przestrzeń, której na Śląsku do tej pory nie było.

 

×
Spodek w Katowicach › Skocz do Spodka