"Słownik Ptaszków Polskich"- spektakl teatralny

22 marca 2017, środa

Słownik Ptaszków Polskich, sztuka w MCK

Grupa PTWP S.A. oraz teatr IMKA zapraszają na spektakl teatralny „Słownik Ptaszków Polskich”

Spektakl oparty na opowiadaniu „Słownik Ptaszków Polskich” podejmuje temat  klanów językowych w czasach, gdy całe grupy społeczne porozumiewają się językami zrozumiałymi wyłącznie dla siebie, a niezrozumiałymi dla innych, co uniemożliwia komunikację w „życiu plemiennym”.

Punktem wyjścia do najnowszych obserwacji mutującej polszczyzny, która sprawia, że Polacy nie wiedzą co do siebie mówią, stało się dla Krzysztofa Materny opowiadanie Jakuba Morawskiego, nagrodzone na konkursie satyrycznego miesięcznika „Chimery”. - Morawski ma słuch na polszczyznę absolutny – mówi Krzysztof Materna – Stawia nam zasadnicze pytania: czy język polski jest w dalszym ciągu narzędziem naszej komunikacji czy może rozbija naszą językową tożsamość? Czy chcemy się słuchać nawzajem skoro się nie rozumiemy? Pracując nad spektaklem, zadajemy sobie również pytanie, czy nieprawdopodobna liczba językowych nieporozumień nie stanowi poważnego zagrożenia dla naszego społeczeństwa, którego rozwiązaniem może być zbiorowa terapia.

W czasach w których żyjemy, w których nie wiemy w jakich czasach żyjemy, coraz trudniej jest się porozumieć. Języki złożone z tych samych niby wyrazów wydają się chcieć coraz bardziej ze sobą kłócić i rozmijać, jakby już dały sobie spokój z możliwością porozumienia. „Słownik Ptaszków Polskich” chce mówić o tym jak skłócona wielojęzyczność nie zbiega się w żadną komunikację, a rozmowy między postaciami powodują coraz większą przestrzeń rozmijania się.

Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.

Występują: Izabela Kuna, Olga Bołądź, DODA Rabczewska, Robert Rozmus , Dominik Bąk, Janusz Chabior, Iwona Bielska, Krzysztof Materna. 

 Sprzedaż biletów na spektakl prowadzi:

www.biletyCJG24.pl 

Spodek w Katowicach › Skocz do Spodka