Śląski Festiwal Nauki Katowice 2017

01 grudnia 2017, piątek - 02 grudnia 2017, sobota

Ślaski Festiwal Nauki 2017 w MCK

Organizator

Uniwersytet Śląski w Katowicach 
Politechnika Śląska
Śląski Uniwersytet Medyczny
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Miasto Katowice

Śląski Festiwal Nauki Katowice 2017, druga edycja regionalnego święta nauki, będzie gościć w Międzynarodowym Centrum Kongresowym 1 i 2 grudnia 2017 roku. Festiwal rozpocznie się już 30 listopada, ale miejscem wydarzeń pierwszego dnia będzie Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego.

Podobnie jak przed rokiem główną przestrzeń festiwalową zlokalizowana będzie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a ją utworzy 6 obszarów wiedzy: nauk humanistyczno-społecznych, przyrodniczych, ścisłych, technicznych, medycznych oraz sztuki,. W ich obrębie pracownicy i studenci największych śląskich uczelni (Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach) na ponad 150 stanowiskach wystawowych przybliżą swoją działalność naukową poprzez wykłady, eksperymenty i warsztaty.

Wśród wystawców nie zabraknie największych polskich centrów nauki – do Katowic przyjadą Centrum Nauki Kopernik z Warszawy (które brało udział w pierwszej edycji ŚFN), Centrum Nauki EXPERYMENT z Gdyni oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia.

Swój udział potwierdzili również goście specjalni wydarzenia – popularyzatorzy nauki Wiktor Niedzicki i Tomasz Rożek, reportażysta Filip Springer oraz dziennikarz radiowy Piotr Baron.

Tegoroczna edycja ma być jeszcze lepsza i jeszcze ciekawsza dla odwiedzających niż ta zeszłoroczna, dlatego formuła festiwalowa została poszerzona o nowe elementy – absolutnymi nowościami na ŚFN Katowice 2017 będą: strefa Off Science, czyli Przegląd Garażowych Wynalazków, oraz funkcjonujący za zasadzie tzw. „żywej biblioteki” Przystanek Nauka.

Strefa Off Science została stworzona z myślą o konstruktorach i wynalazcach, którzy amatorsko, w zaciszu prywatnych garaży i warsztatów, pracują nad autorskimi niezwykłymi, oryginalnymi i innowacyjnymi wynalazkami i rozwiązaniami technicznymi. Przedstawiciele tej specyficznej kultury technicznej będą mogli nareszcie zaprezentować swoje dokonania szerokiej publiczności, a w ramach Przeglądu Garażowych Wynalazków wszyscy odwiedzający MCK wybiorą w głosowaniu najbardziej inspirujący wynalazek.

Przystanek Nauka to z kolei próba jeszcze odważniejszego wyjścia ludzi nauki do „zwykłego człowieka”. Uczestnicy ŚFN Katowice 2017 na specjalnie utworzonych w przestrzeni festiwalowej przystankach będą mogli porozmawiać reprezentantami świata nauki i zaproszonymi gośćmi. Przy każdym przystanku znajdować się będą tablice z „rozkładami jazdy”, a na nich dokładny program, czyli z kim, kiedy i o czym będzie można podyskutować.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu (także o pierwszym dniu festiwalu w Teatrze Śląskim) dostępne są na stronie: www.slaskifestiwalnauki.pl 


 

 

 


Więcej informacji:
 https://www.facebook.com/pg/slaskifestiwalnauki.katowice/about/?ref=page_internal 

Spodek w Katowicach › Skocz do Spodka