Za nami dwa lata zarządzania MCK i Spodkiem

2 lata.jpg

2 046 089 gości odwiedziło Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek, od kiedy w zarządzanie przejęła je spółka PTWP Event Center. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat w katowickich obiektach odbyło się 825 wydarzeń, wśród nich m.in.: kongresy, konferencje, spotkania biznesowe, wydarzenia rozrywkowe, zawody sportowe, gale, bankiety i jubileusze. Spodek i MCK mocno zaznaczyły swoją obecność na rynku eventowym w kraju oraz na kulturalnej mapie Katowic i Śląska, stały się również miejscami codziennej aktywności mieszkańców regionu.

– Jako operator Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka, od dwóch lat dążymy przede wszystkim do maksymalnego wykorzystania potencjału obu miejsc. Stawiamy na różnorodną ofertę organizowanych tu imprez, adresowanych do szerokiego grona odbiorców. O tym, że ta strategia się sprawdza, świadczy m.in. to, że do tej pory udało nam się zainteresować proponowanym przez nas programem już ponad 2 mln osób. To u nas organizowane są wydarzenia, które stają się wizytówką Katowic, np. Intel Extreme Masters, Europejski Kongres Gospodarczy, czy też, zaplanowany na grudzień, Szczyt Klimatyczny COP24 – mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center.

Od maja 2016 roku w MCK odbyło się 455 wydarzeń, z udziałem 968 486 odwiedzających. Spodek gościł pod swoim dachem 1 077 603 osób w ramach 370 imprez.
MCK wielokrotnie sprawdziło się podczas organizacji kongresów, konferencji i targów sektora ochrony zdrowia. Na przestrzeni ostatniego roku odbyły się tutaj m.in.: Kongres Polskiego Towarzystwa Urologicznego, Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Zjazd Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Rodzinne Targi Zdrowia, III Kongres Wyzwań Zdrowotnych i Śląski Dzień Zdrowia, 23. Międzynarodowy Kongres Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, III Kongres Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych, czy Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych.

Przestrzenie MCK, obok Spodka, stały się także ważnym miejscem na kulturalnej mapie Katowic i Śląska, coraz częściej kojarzonym na przykład z koncertami. Wystąpili tutaj m.in.: Aga Zaryan i Jacob Collier, Gorillaz, Ania Dąbrowska, Bass Astral, Kortez, OSTR, Taco Hemingway, a także Julia Marcell, Anita Lipnicka, Krzysztof Zalewski i Organek w ramach koncertu One Oni Kobietom. Nieoczywistą w miejscu dedykowanym przede wszystkim wydarzeniom biznesowym, ale, jak się okazało, bardzo dobrze przyjętą przez odbiorców propozycją były spektakle teatralne oraz stand-upy.

– Cieszy nas, że Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe „żyją” nie tylko podczas wielkich wydarzeń. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat przyzwyczajaliśmy mieszkańców regionu do tego, że zarządzane przez nas obiekty są dla nich otwarte na co dzień. Przez cały sezon letni na tarasach Spodka działało KATO ZWEI, łączące gastronomię z kulturą i rozrywką. Miłośnicy sportu korzystać mogli z rolkowiska, a zainteresowani historią Spodka – odkrywać jego tajemnice podczas zwiedzania z przewodnikiem – mówi Marcin Stolarz.

– Sporo uwagi podczas ostatnich miesięcy poświęciliśmy także dzieciom, zapraszając do nas m.in.: Akademię Duckie Deck, widowiska Masha i Niedźwiedź na Lodzie oraz Disney on Ice, czy też Śląski Festiwal Nauki.

Rekordowym zainteresowaniem w ostatnim sezonie cieszyło się także lodowisko w Spodku. Na 494 godzinne sesje ślizgawek sprzedało się 40 047 biletów. Amatorzy sportu na lodzie chętnie brali udział w akcjach specjalnych takich jak: Disco na lodowisku, Poranki dla dzieci, czwartkowa promocja dla studentów, mikołajki na lodowisku, ślizgawki walentynkowe, zniżka na Dzień Kobiet oraz kwietniowe zakończenie sezonu. Zarządca Spodka uatrakcyjnił ofertę lodowiska poprzez wprowadzenie karnetu lojalnościowego z dodatkowymi zniżkami na bilety. Lodowisko było także miejscem treningów klubów hokejowych i łyżwiarstwa figurowego, które zrealizowały blisko 450 godzin ćwiczeniowych. W przeciągu dwóch sezonów rozegrano także blisko 50 meczów ligowych.

Pod auspicjami PTWP Event Center, w odpowiedzi na oczekiwania wynajmujących obiekty, rozszerzony został także wachlarz dostępnych usług.
Licencjonowanym spedytorem Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka, realizującym kompleksową obsługę targową w zakresie przewozu przesyłek, opakowań, zabezpieczania ładunków, czy odprawy celnej, została firma Ruger Expo.
Wprowadzono ofertę wynajęcia Ground Supportu – kompleksowej obsługi, od postawienia rampy, po dostarczenie i zamontowanie sprzętu oświetleniowego i nagłośnienia, zgodnie z potrzebami scenicznymi konkretnej realizacji.
Rozszerzono również możliwości aranżacji sali wielofunkcyjnej A, która, za pomocą przesuwanych ścian, w zależności od potrzeb może być dzielona na dwie lub trzy mniejsze sale.

Operator obiektów rozpoczął współpracę z nowymi catererami, którzy – poza organizacją przerwy kawowej czy lunchu na potrzeby konferencji czy kongresów – obsługują również bardziej wymagające realizacje, takie jak bankiety i bale z pokazami kulinarnymi, tematycznymi stacjami gastronomicznymi i barmańskim show. W gronie operatorów znalazły się: Deli Catering, Masters Catering, Planeta Smaku oraz EMCEK meet&eat, który w październiku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, na parterze w przeszkolonym lokalu na prawo przy wejściu od strony Spodka, otworzył bistro pod tą samą nazwą.
– Z zamiarem wzbogacenia oferty Międzynarodowego Centrum Kongresowego o gastronomię nosiliśmy się od początku przejęcia zarządzania tym obiektem. Udało nam się znaleźć najemcę, który zainteresował nas niebanalnym pomysłem na restaurację i ambicją stworzenia miejsca z klimatem. Z jego oferty korzystają nie tylko goście imprez organizowanych w MCK i w Spodku, ale również mieszkańcy naszego miasta i okolic – mówi Marcin Stolarz.

Od maja 2016 roku spółka PTWP Event Center przeprowadziła blisko 30 bieżących remontów oraz usunęła ponad 500 usterek w zarządzanych przez siebie obiektach.
– Naszą troską, poza atrakcyjnością proponowanej oferty, jest także bieżące utrzymanie Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Dbamy o to, by obiekty te były wizytówkami miasta i regionu. Stąd, poza bieżącym utrzymaniem, zainicjowany przez nas i zrealizowany we współpracy z SARP Oddział Katowice konkurs architektoniczny na opracowanie najlepszej pod względem estetycznym, funkcjonalnym i użytkowym koncepcji architektonicznej przebudowy toalet w Spodku, będący punktem wyjścia w dyskusji o tym, jak zmodernizować legendarną halę – mówi Marcin Stolarz.

Doceniono również kilkumiesięczne starania miasta Katowice i zarządcy obiektów o realizację jednego z największych wydarzeń międzynarodowych i 1 czerwca 2017 r. ogłoszono wybór Katowic jako miejsca organizacji Szczytu Klimatycznego COP24.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. w MCK i Spodku. Wezmą w nim udział delegaci z 200 państw, a także reprezentanci nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i ekologicznych. Szacunkowa liczba uczestników Konferencji wg UNFCCC (ONZ) to ok. 18 tysięcy osób. 20 tys. osób.

– Najnowszy raport „Rynek turystyki biznesowej w Katowicach w 2017 roku” dr Krzysztofa Cieślikowskiego wskazuje na ogromny potencjał Międzynarodowego Centrum Kongresowego, które wraz ze Spodkiem tworzy największą przestrzeń konferencyjną w Polsce. W 2017 roku m.in. w związku z organizowanymi przez nas imprezami w mieście pojawili się nowi inwestorzy z różnych sektorów gospodarki, w tym także na rynku hotelarskim, zwiększyła się także liczba uczestników spotkań konferencyjnych i biznesowych. Wydatki poniesione przez nich w Katowicach wyniosły ponad 140 mln zł. Cieszy nas, że działalność obiektów wpływa tak znacząco na rozwój miasta i sektora usług– podsumowuje Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center.

W najbliższych miesiącach Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek będą arenami również takich wydarzeń jak m.in.: jubileuszowy, 10. Europejski Kongres Gospodarczy, European Start-up Days, Nowy Przemysł Expo, festiwal Tauron Nowa Muzyka, koncerty Bonnie Tyler, Judas Priest i Megadeth, czy Mecz Gwiazd Siatkówki i Siatkarska Liga Narodów. Na tarasach Spodka w miesiącach letnich pojawi się nowa inicjatywa Gastro Fajer: 8 kulturalnych weekendów z ciekawą ofertą gastronomiczną, które staną się doskonałą okazją do odwiedzenia Strefy Kultury.

×
Spodek w Katowicach › Skocz do Spodka