Podsumowanie pierwszego roku funkcjonowania PTWP Event Center

podsumowanie działań w MCK i Spodku

375 imprez w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Spodku.
PTWP Event Center podsumowuje pierwszy rok zarządzania
katowickimi obiektami.

Kongresy i konferencje, mecze i koncerty, targi i wystawy, a nawet spektakle teatralne – na przestrzeni ostatniego roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym miało miejsce 248 imprez, w Spodku zorganizowano ich 127. Firma PTWP Event Center, która od maja 2016 r. jest operatorem katowickich obiektów, zainteresowała odbywającymi się w nich wydarzeniami ponad 700 000 osób. Spodek i MCK stały się również miejscami codziennej rozrywki dla mieszkańców regionu.

Przejmując zarządzanie Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodkiem, postawiliśmy sobie za cel maksymalne wykorzystanie potencjału obu miejsc. Od początku naszą ambicją było stałe wzbogacanie oferty organizowanych tu wydarzeń i proponowanie swoistego mixu kategorii, tak aby przyciągnąć możliwie szerokie grono odbiorców. Stąd na przykład pomysł, żeby w nieoczywistej, kongresowej przestrzeni pokazać cykl przedstawień teatralnych, reaktywować Odjazdy i Metalmanię w Spodku, czy też, podążając za modą na gotowanie, zorganizować w MCK Food Show, wielkie, rodzinne święto kulinariów. Za nami rok wyzwań związanych z uczeniem się nowych obiektów, kreowaniem ciekawych projektów, budowaniem zespołu i procesów, a co najważniejsze – bazy klientów. Spotkaliśmy się z życzliwością i zrozumieniem ze strony wielu osób i podmiotów, za co serdecznie dziękujemy – mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center.

Przez ostatnich dwanaście miesięcy Międzynarodowe Centrum Kongresowe było miejscem 70 spotkań i szkoleń, 67 kongresów i konferencji, 49 imprez własnych i promocyjnych, 40 imprez targowych, 18 wydarzeń rozrywkowych oraz 4 imprezy o charakterze muzycznym i sportowym. Zgromadziły one blisko 350 000 uczestników. W Spodku zorganizowano 43 wydarzenia własne i promocyjne, 39 imprez sportowych, 23 koncerty, 13 eventów rozrywkowych, 6 imprez targowych oraz 3 wydarzenia konferencyjne. Katowicką halę odwiedziło w tym czasie ponad 400 000 osób.


W przestrzeni obiektów odbyły się m.in.: II edycja 4 Design Days, VIII Europejski Kongres Gospodarczy, European Start-up Days, Food Show, Konferencja ABSL z udziałem Condoleezzy Rice, II Kongres Wyzwań Zdrowotnych, Intel Extreme Masters, koncert Jean Michela Jarre'a, Mecz Gwiazd Siatkówki, Metalmania 2017, Profi Auto Show, Tauron Nowa Muzyka, Urodziny Spodka, Sylwester pod Spodkiem z Polsatem, a także różnorodne targi i wystawy branżowe. W Spodku nagrywano sceny serialu PAKT produkcji HBO oraz ujęcia do filmu „Ja teraz kłamię”.

Metalmania 2017, fot. Kara Rokita

Coraz częściej w weekendy odbywa się u nas kilka wydarzeń jednocześnie. Przykładowo 21-23 kwietnia gościliśmy w naszych obiektach Giełdę Minerałów, konferencję Language and Emotions, Metalmanię, Reggaeton vs Dancehall Kongres IV oraz targi Silesia Bazaar Kids. Z kolei w marcu w Spodku miały miejsce cztery wydarzenia dzień po dniu, co wymagało dużej sprawności operacyjnej. Takich sytuacji życzymy sobie jak najwięcej, bo temu właśnie służą dwa połączone obiekty w sercu miasta. Sprawna opieka nad wydarzeniem to za każdym razem duże przedsięwzięcia logistyczne i organizacyjne, a w sprawną koordynację wszystkich działań zaangażowany jest cały sztab osób – mówi Marcin Stolarz.

4 Design Days 4 Design Days

Firma PTWP Event Center, przejmując zarządzanie katowickimi obiektami, zadbała również o codzienną ofertę rekreacji w satelitach Spodka. Ślizgawki w sezonie zimowym zgromadziły 32 tys. amatorów sportu na lodzie. Podczas 474 godzinnych sesji wypożyczono 12 000 par łyżew. Na lodowisku odbywało się 20 meczów ligowych oraz 120 treningów zespołu hokejowego Tauron KH GKS Katowice, zespołów młodzieżowych, łyżwiarstwa figurowego i amatorskich klubów sportowych. Uruchomiono także zajęcia na basenie – szkoły pływania dla niemowląt i przedszkolaków oraz zajęcia aqua aerobiku. W ciągu roku odbyły się 54 sesje aqua aerobiku. Zorganizowano także 210 zajęć nauki pływania dla dzieci, z których korzysta blisko 250 dzieci miesięcznie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się sala gimnastyczna, którą wynajmowały szkoły, uczelnie, kluby sportowe, grupy firmowe oraz prywatne firmy.

PTWP Event Center wyposażyło Międzynarodowe Centrum Kongresowe w multimedia, meble, środki transportu i sprzęt o wartości ponad 5 mln zł. W obu obiektach usunięto ponad 230 usterek, zrealizowano 170 zgłoszeń gwarancyjnych. Ostatni rok pokazał, co działa dobrze, a co wymaga zmian. W ramach usprawnień zakupiono między innymi dodatkowy system tymczasowego podziału sal wielofunkcyjnych. Pomysłów na kolejne ulepszenia jest wiele – są one realizowane sukcesywnie w ramach dostępnych zasobów i zainteresowania ewentualnych partnerów. Podczas lutowych 4 Design Days zapoczątkowana została dyskusja o koniecznych modernizacjach w Spodku. PTWP Event Center aktywnie poszukuje partnerów tego przedsięwzięcia. Jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną konkursy dla architektów na projekt modernizacji łazienek oraz metamorfozy hallu głównego i zaplecza, wraz z identyfikacją wizualną.

Poza bogatą ofertą wydarzeń specjalnych, nowy operator otworzył obiekty dla mieszkańców – stały się one dla nich miejscami codziennej rozrywki. Regularnie organizowano zwiedzanie Spodka z udziałem wykwalifikowanego przewodnika. Dużym zainteresowaniem cieszyły się: Noc Muzeów, akcja „MCK i Spodek na lato”, a także Urodziny Spodka, które przyciągnęły blisko 3000 osób na dzień otwarty oraz ponad 7000 osób na wieczorny koncert. W tym roku również pojawią się ciekawe propozycje: już w maju na tarasach katowickiej hali otwarte zostanie KATOZWEI – nowy koncept gastronomiczno-kulturalny. W planach są również letnie atrakcje dla najmłodszych. Dla operatora ważna jest otwartość na pomysły mieszkańców czy podmiotów działających w Katowicach. Poprzez potencjał Spodka i MCK mogą oni realizować swoje projekty lub być inspiracją dla zarządcy obiektów.

Urodziny Spodka

W najbliższych miesiącach Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek będą arenami takich wydarzeń jak m.in.: IX Europejski Kongres Gospodarczy, European Start-up Days, koncerty Deep Purple oraz Dream Theater, Metal Hammer Festival 2017 z udziałem Marilyna Mansona, Mecz Gwiazd Siatkówki czy Mistrzostwa Europy w Siatkówce Mężczyzn.

Nasze cele na kolejny rok to przede wszystkim konsekwentne podnoszenie jakości usług i dalsza dbałość o różnorodność organizowanych imprez, także tych propozycji codziennych, kierowanych do mieszkańców. Chcemy ściągać do nas konferencje i wydarzenia o dużej skali, które niosą ze sobą korzyści dla miasta i regionu, jak chociażby 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP24 czy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Funkcjonowanie w katowickiej Strefie Kultury jest przesłanką do tworzenia wspólnej, ciekawej oferty, w parze z którą idzie rozwój turystyki biznesowej i związanych z nią usług: hotelarskich, gastronomicznych, transportowych czy eventowych. Zapraszamy także do zgłaszania swoich pomysłów do realizacji w MCK lub Spodku w ramach różnych form współpracy. Razem budujmy markę tych obiektów i ich ofertę – podsumowuje Marcin Stolarz.

European Start Up Days 2016

×
Spodek w Katowicach › Skocz do Spodka