Zakończył się XIV Europejski Kongres Gospodarczy w MCK

1651182577372.jpg

XIV Europejski Kongres Gospodarczy z nową energią w obliczu zmian  i w niebiesko-żółtych barwach.

15 tys. uczestników, w tym 9 tys. stacjonarnych i 6 tys. śledzących dyskusje online, ponad 550. przedstawicieli mediów, 150. sesji z udziałem 1000. panelistów – statystyki tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC – European Economic Congress) wróciły do tych odnotowywanych przed pandemią. Kierunek debatom w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach nadały wojna w Ukrainie i jej gospodarcze, polityczne i społeczne konsekwencje dla Europy i świata.

O wyjątkowości 14. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego zdecydowały długo oczekiwany powrót do spotkań w tradycyjnej formule oraz idące w ślad za tym frekwencja uczestników i ranga gości, którzy przyjęli zaproszenie do grona kongresowych panelistów. Organizator Kongresu, Grupa PTWP, gościł w Katowicach przedstawicieli Komisji Europejskiej, rządów Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech i Litwy, mocną reprezentację ministrów i wiceministrów polskiego rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele oraz samorządowców, biznesmenów, naukowców i ekspertów.

Przez trzy dni kongresowych spotkań uczestnicy zgodnie podkreślali ogromną potrzebę i wagę dyskusji na żywo, której nie da się zastąpić rozmowami przez telefon czy online. To, co dało się zauważyć, to dobra energia towarzysząca pierwszemu Kongresowi po osłabieniu i oswojeniu pandemii, ale też zorientowanie na działanie, tak charakterystyczne dla biznesu i przedsiębiorczości. Europejski Kongres Gospodarczy od lat daje przestrzeń do wypracowywania konkretnych rozwiązań i projektów, dbamy o to, żeby nasi goście wyjeżdżali stąd z poczuciem sprawczości i zaangażowania w najbardziej aktualne tematy i problemy, z jakimi mierzy się świat – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator i inicjator Kongresu.

Agenda tegorocznego Kongresu na dwa miesiące przed startem wydarzenia została ułożona na nowo w związku z całkowicie zmieniającą optykę agresją Rosji na Ukrainę. Wojna za wschodnią granicą i wynikające z niej konsekwencje były szeroko obecne w kongresowych panelach.

 – Wszyscy rozumiemy konieczność reagowania na to, co dzieje się w Ukrainie, nie tylko ze względu na chęć niesienia Ukraińcom wsparcia i pomocy. W każdej dziedzinie naszego życia, w każdej branży, w każdym przedsiębiorstwie daje się zauważyć jakaś zmiana wynikająca z sytuacji geopolitycznej, czy to będą kwestie bezpieczeństwa energetycznego, czy zerwanych łańcuchów dostaw, czy wreszcie radzenia sobie samorządów z napływem uchodźców – potrzebujemy o tym rozmawiać i szukać recept, jak to wszystko poukładać na nowo – podkreśla Wojciech Kuśpik.

×
Spodek w Katowicach › Skocz do Spodka