Światowe Forum Miejskie ONZ w 2022 roku odbędzie się w MCK

Bez tytułu.png

Katowice będą gospodarzem organizowanego pod egidą ONZ Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku. Wiadomość taką podało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. To kolejna prestiżowa impreza, jaka odbędzie się w stolicy województwa śląskiego.

Światowe Forum Miejskie to konferencja organizowana przez agendę ONZ do spraw osiedli miejskich UN-HABITAT, dotycząca polityki miejskiej i rozwoju miast.
Minister Jerzy Kwieciński ocenia, że atutem Katowic jest lotnisko, bliskość autostrady A4 i nieduża odległość do Krakowa. Zwraca też uwagę, że miasto może pochwalić się osiągnięciami w zakresie rewitalizacji.

W grudniu 2018 r. Katowice były gospodarzem szczytu klimatycznego COP24, zaś w listopadzie 2019 roku zorganizowana zostanie tam Światowa Konferencja Antydopingowa.O wyborze Katowic na gospodarza Światowego Forum Miejskiego w roku 2022 poinformowała podsekretarz generalna ONZ oraz dyrektor wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Osiedli Ludzkich UN-HABITAT, Maimunah Mohd Sharif.

- Pragnę wyrazić swoje uznanie i serdecznie pogratulować miastu Katowice, przyszłemu gospodarzowi XI edycji Światowego Forum Miejskiego – napisała cytowana przez polskie resort inwestycji i rozwoju Maimunah Mohd Sharif, która odwiedziła stolicę województwa śląskiego na początku kwietnia.

- To wielki prestiż dla Polski i ogromna promocja dla miasta - komentuje Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. 

Jak podkreśla Ministerstwo w wyścigu po tą prestiżową imprezę Katowice pokonały takie miasta jak Dortmund czy Mexico City.

Światowe Forum Miejskie to konferencja organizowana przez agendę ONZ do spraw osiedli miejskich UN-HABITAT, dotycząca polityki miejskiej i rozwoju miast. Odbywa się co 2 lata i gości ponad 20 tysięcy osób: przedstawicieli rządów, regionów, miast, organizacji pozarządowych, a także organizacji oraz instytucji finansowych. Uczestnicy Forum wymieniają się doświadczeniami i dobrymi praktykami na temat zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

Pierwsza sesja tego wydarzenia odbyła się w 2002 roku w Nairobi. Kolejne edycje miały miejsce w: Barcelonie (2004 r.), Vancouver (2006 r.), Nanjing (2008 r.), Rio de Janeiro (2010), Naples (2012 r.) i Medellin (2014). Ostatnia, dziewiąta sesja Forum przeprowadzona została w lutym 2018 r. w malezyjskim Kuala Lumpur. Najbliższa, dziewiąta edycja, została zaplanowana na rok 2020 Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oficjalnie zgłosiło Katowic jako kandydata do organizacji Światowego Forum Miejskiego w listopadzie 2018 r. (decyzja, że w ogóle Polska będzie startować w tym wyścigu zapadła w lipcu 2018 r.).

- Katowice to miejsce, w którym przemysłowa historia, poprzemysłowa architektura łączą się z aspiracjami do bycia centrum kultury i biznesu. To materiał na piękną opowieść, którą chcemy opowiedzieć światu – tłumaczył wówczas Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Przy okazji wyjawił, że poza Katowicami jako potencjalni organizatorzy pod uwagę brane były także Warszawa, Poznań i Łódź.

źródło: portalsamorządowy.pl 

×
Spodek w Katowicach › Skocz do Spodka