O zdrowiu w wielu kontekstach – trwają przygotowania do III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych

HCC2018_konferencja zapowiadająca

Już po raz trzeci w Katowicach spotkają się wybitni lekarze, przedstawiciele świata nauki, biznesu, finansów, rynku ubezpieczeniowego, organizacji pozarządowych, polityki, administracji państwowej i samorządowej oraz mediów. Trwają przygotowania do III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC), który odbędzie się w dniach 8-10 marca 2018 roku.

Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, biorący udział we wtorkowym (16 stycznia br.) posiedzeniu Rady Naukowej III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (Health Challenges Congress – HCC 2018) wskazał, iż dotychczasowe edycje Kongresu są dowodem na to, że w Katowicach udaje się połączyć obszary, wydawałoby się, niemożliwe do połączenia, ze względu na różnorodność tematyki i postęp wiedzy medycznej.
W panelach weźmie udział wielu znakomitych specjalistów, którzy przekażą najbardziej aktualne informacje dotyczące poszczególnych dziedzin medycyny – podkreślał dr Meder.
Uważam, że dane dotyczące wyników leczenia w szpitalach powinny być jawne, dostępne w internecie, na stronie resortu zdrowia i to one powinny być podstawową informacją marketingową dla pacjenta wybierającego placówkę – przekonywał prof. Paweł Buszman, prezes zarządu American Heart of Poland SA, w trakcie spotkania Rady HCC 2018.
Zdaniem prof. Buszmana nie można pozbawiać pacjenta informacji o jakości leczenia. – Praktyka podawania takich wyników jest powszechna na Zachodzie i powinniśmy ją wprowadzić także u nas – mówił.
Z opinią prof. Buszmana nie zgadzał się dr Józef Kurek, dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.
Jeśli takie wyniki będą publikowane, to szpitale będą unikały przyjmowania pacjentów trudnych, powikłanych, żeby sobie nie popsuć wyników. Podawanie takich wyników odbiłoby się na bezpieczeństwie pacjentów – stwierdził.

Zdaniem prof. Lecha Polońskiego z III Katedry i Oddziału Klinicznego SUM, Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, ranking szpitali oparty o wynik leczenia powinien powstać. – Jednak wprowadzając taki ranking, musimy znaleźć sposób ustalania w skali punktowej obciążeń chorych z ryzykiem powikłań. Trzeba zatem wyjść od opracowania takich skal – zaznaczył prof. Poloński.
Natomiast według prof. Mariusza Gąsiora, kierownika III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii SUM w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przed przystąpieniem do sporządzania zestawień, obrazujących wyniki leczenia w szpitalach, bardzo istotne jest ustalenie precyzyjnych kryteriów.
Prowadzimy w CChS duży rejestr zawałów serca, do którego ośrodki podawały śmiertelność wewnątrzszpitalną na poziomie 2 proc., inne – np. 3 czy 6 proc. Kiedy sięgnęliśmy po dane z NFZ, okazało się, że śmiertelność wynosi 7-8 proc. – mówił prof. Gąsior. – Takie różnice wynikają stąd, że mierzyliśmy śmiertelność 30-dniową i ruch międzyoddziałowy, gdy np. chory został przekazany na OIT, później na internę. Zatem dyskusja dotycząca danych powinna zacząć się od pytań o to, jak zobiektywizować dane dotyczące wyników leczenia i kto ma je weryfikować – argumentował.
Ta wymiana opinii dotyczyła jednej z ważnych kwestii, która będzie poruszana podczas kongresowej sesji poświęconej marketingowi w ochronie zdrowia. To tylko jeden z wątków Kongresu, na który złoży się ponad 50 sesji (odbędą się 8 i 9 marca br.). Podzielone zostaną na pięć ścieżek tematycznych: polityka zdrowotna; finanse i zarządzanie; terapie; nowe technologie oraz edukacja.
Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, prorektor ds. rozwoju i promocji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, członkini Rady Naukowej Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, zaprosiła za pośrednictwem mediów całe rodziny na otwarty dla mieszkańców regionu Śląski Dzień Zdrowia (10 marca br.). To impreza towarzysząca Kongresowi, obejmująca m.in.: bezpłatne badania diagnostyczne, konsultacje z lekarzami wielu specjalizacji, wykłady i dyskusje z ekspertami, warsztaty i pokazy, czy zajęcia sportowe prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów i instruktorów.
Mam nadzieję, że ci, którzy nas odwiedzą, wyjdą z przekonaniem, że czegoś się o swoim zdrowiu nauczyli. Zajmiemy się pacjentem, rodziną pacjenta, która jest ważnym elementem leczenia, ale i zagrożeniami, które nas czekają. Mamy najbardziej otyłe 13-latki w Unii Europejskiej, pytanie, co zrobić, żeby to zmienić? Do tego dochodzą zagrożenia behawioralne: od dopalaczy po uzależnienia od cyberprzestrzeni – wymieniała prof. Skrzypulec-Plinta.
W ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych pojawi się też nowa inicjatywa – konkurs Zdrowy Samorząd, w ramach którego samorządy będą się chwalić tym, co robią dla zdrowia mieszkańców. Zainteresowanie i skala tego przedsięwzięcia bardzo nas zaskoczyły. Do konkursu zostało już zgłoszonych ponad 160 programów zdrowotnych – mówił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Kongresu, wydawca portalu i magazynu Rynek Zdrowia.
Przypomniał również, że w zeszłym roku Kongres Wyzwań Zdrowotnych zgromadził ponad 2,5 tys. uczestników. W tym roku organizatorzy spodziewają ponad 3 tys. gości.
III Kongres Wyzwań Zdrowotnych odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Organizatorem jest Grupa PTWP, wydawca portalu i magazynu Rynek Zdrowia.

***
Poprzednia edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC) odbyła się w dniach 9-11 marca 2017 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Na ubiegłoroczny program wydarzenia składało się pięć ścieżek tematycznych: polityka zdrowotna, finanse i zarządzanie, terapie, nowe technologie, edukacja. W ramach Kongresu odbyły się 52 sesje panelowe, z udziałem ok. 300 prelegentów i ponad 2,5 tys. gości.
Uczestnicy Kongresu wielokrotnie podkreślali, że stan zdrowia współczesnych społeczeństw nie zależy wyłącznie od samej medycyny oraz sposobu zorganizowania i finansowania systemu opieki zdrowotnej. Równie ważne jest budowanie powszechnej świadomości znaczenia zdrowego stylu życia, profilaktyki i szeroko rozumianych działań zapobiegających chorobom.
Finałem II edycji wydarzenia był Śląski Dzień Zdrowia, podczas którego mieszkańcy regionu mogli skorzystać m.in. z konsultacji i bezpłatnych badań lekarskich.

×
Spodek w Katowicach › Skocz do Spodka