MP MICE Tour® Katowice z kulturą

mp mice

Program wyjazdu studyjnego do Katowic zbudowany jest tak, by z jednej strony dać meeting plannerom praktyczne informacje, biznesowe rozwiązania i inspiracje do tworzonych przez nich projektów, z drugiej – był opowieścią o stolicy Górnego Śląska wypełnioną tradycyjnymi dla regionu smakami, spotkaniem z jego ikonami i doświadczeniem charakterystycznej dla Katowic symbiozy nowoczesności i tradycji.    

Katowice, których przemianę obserwujemy od kilkunastu lat, to obecnie miasto muzyki, ogrodów łączące regionalne tradycje z nowoczesną architekturą i sztuką. Jako miasto muzyki zostało włączone do sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Swoim poprzemysłowym obiektom nadaje nową kreatywną formę i zastosowanie.

Podczas wyjazdu MP MICE Tour® Katowice z kulturą, który dobędzie się w dniach 20 – 21 sierpnia, jego uczestnicy doświadczą kultury i kreatywności miasta w różnych aspektach – począwszy od kultury kulinarnej, tak wyrazistej dla regionu, poprzez nowoczesną architekturę, ale osadzoną w regionalnej tradycji, ikony i kultowe miejsca, na spotkaniach z wyjątkowymi ludźmi skończywszy. 

W strefie kultury 
W samym centrum miasta, tuż obok Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”, powstał nowy wyjątkowy obszar zwany Strefą Kultury. Wraz ze „Spodkiem” tworzą ją obiekty kulturalno-rozrywkowe: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) oraz nowe Muzeum Śląskie. Podczas MP MICE Tour® zwiedzimy je wszystkie.

Obiekty te to architektoniczne perełki, wielokrotnie nagradzane w konkursach za swój niepowtarzalny design czy wielofunkcyjność (nagrody MP Power Awards®). Nowe obiekty, osadzone na terenie dawnej kopalni „Katowice”, wniosły nową jakość w zrewitalizowaną część Katowic.

Wizytę w Strefie Kultury rozpoczniemy od siedziby NOSPR-u. Obejrzymy zarówno sale koncertowe szczycące się wspaniałą akustyką (uważane przez wielu za jedne z najlepszych w Europie), jak i przestrzenie typowo eventowe.

Siedziba NOSPR-u projektu studia Tomasza Koniora to architektura światowej klasy, czerpiąca wprost ze śląskiej tradycji. Ceglana elewacja budynku nawiązuje do architektury robotniczego osiedla Nikiszowiec (który także zwiedzimy podczas MP MICE Tour®). A w środku harmonia materiałów: marmuru, betonu i drewna z zachwycającą wspomnianą salą koncertową. 
Teren wokół siedziby wypełnia letni amfiteatr oraz zaprojektowany bez nuty improwizacji zielony labirynt z grabu. Ten gatunek drzew doradził projektantom sam Krzysztof Penderecki, zapalony dendrolog.

Eventowo-kongresowo-koncertowe serce strefy to kompleks Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK) i „Spodka”. Sprawdzimy eventową wielofunkcyjność zarówno nagradzanego wielokrotnie, powstałego na terenie dawnej kopalni centrum kongresowego, jak i świętującego w maju tego roku 49. urodziny kultowego „Spodka”. 

Muzeum Śląskie definije swoją misję jako kreowanie przestrzeni dla dialogu z przeszłością i dokonaniami współczesności w celu głębszego poznawania Śląska, Polski i Europy. Tórcy muzeum Byłą kopalnię węgla zamieniliśmy w unikatową kopalnię kultury, udostępniając bogate i różnorodne kolekcje na głębokości 14 metrów pod powierzchnią terenu. Inspiruje nas dziedzictwo Śląska: jego intelektualny i artystyczny dorobek oraz bogata tradycja wielokulturowości. 

Ikony i atrakcje 
Zielonym płucami regionu jest jeden z największych parków w Europie – Park Śląski (tuż obok którego znajduje się goszczący uczestników MP MICE Tour® hotel Park Inn by Radisson). Ta największa inwestycja ekologiczna na Górnym Śląsku obejmowała w 75 proc. zdewastowane tereny poprzemysłowe: hałdy, odpady pogórnicze, biedaszyby, zapadliska, bagna i wysypiska, a także nieużytki rolnicze na terenie Katowic i Chorzowa. Dziś to 620 ha parku i infrastruktury rozrywkowo-sportowej.
Jedną z najważniejszych atrakcji Parku jest Kolejka linowa „Elka”, którą uczestnicy – obserwując jego tereny – dotrą do Stadionu Śląskiego. 


Stadion Śląski to z kolei jeden z najważniejszych obiektów sportowych i widowiskowych w Polsce. To wielofunkcyjny obiekt sportowy będący największą w Polsce areną lekkoatletyczną, największą i najlepszą otwartą sceną muzyczną w kraju, a także nowoczesną areną piłkarską. 
Stadion Śląski, poza infrastrukturą typowo sportową, dysponuje także przestrzeniami służącymi do organizacji wydarzeń konferencyjno-biznesowych czy integracyjnych. Centrum Konferencyjno-Biznesowe Stadionu jest właśnie rozbudowywane, więc wizyta studyjna będzie także okazją do sprawdzenia nowej inwestycji.
Wielofunkcyjną kultową sportową ikonę Śląska zobaczymy z różnych perspektyw: murawy, lóż vipowskich czy platformy widokowej na szczycie korony obiektu. 

Katowice poza tradycjami związanymi ze sportem i kulturą, zawsze było miastem ciężko pracujących ludzi. Jego architektura zawierająca secesyjne niuanse, przenika się z robotniczymi osiedlami. Jednym z najbardziej znanych takich miejsc, jest wpisany na listę Pomników Historii – Nikiszowiec. Jego urok niejednokrotnie stanowił inspirację dla reżyserów, malarzy i pisarzy. Uczestnicy wyjazdu poznają ten niebanalny zakątek znajdujący się na Szlaku Zabytków Techniki podczas gry terenowej przygotowanej przez Fest Fajnie. W finale gra zaprowadzi do Szybu Wilson...

Galeria Szyb Wilson to z kolei największa prywatna galeria sztuki w Polsce – umiejscowiono ją w budynkach dawnej cechowni i łaźni szybu „Wilson” na terenie Kopalni Węgla Kamiennego „Wieczorek”. W postindustrialnych przestrzeniach tego kolejnego miejsca na Szlaku Zabytków Techniki można organizować eventy. Meeting plannerzy sprawdzą zarówno potencjał eventowy obiektu, jak i zobaczą wystawę w ramach Art Naif Festiwal. 

Hotele – międzynarodowe sieci i lokalne tradycje 
Uczestników MP MICE Tour® gości czterogwiazdkowy hotel Park Inn by Radisson Katowice. Obiekt oferuje 168 pokojów i centrum konferencyjne o łącznej powierzchni 1000 mkw. (siedem sal konferencyjnych). Hotelowa restauracja specjalizuje się w potrawach tradycyjnej kuchni, a wszystkie dania przygotowywane są z naturalnych surowców. Obiekt znajduje się nieopodal wspomnianego Parku Śląskiego, skąd w klika minut można dojechać do „Spodka”, MCK czy Muzeum Śląskiego. 

Hotelem wpisanym w historię miasta jest pięciogwiazdkowy Monopol – ponad 110 lat tradycji i wielu znamienitych gości jak Karol Szymanowski czy Jan Kiepura. Od początku swojego istnienia posiadał markę uznaną wśród katowickiej bohemy oraz społeczności międzynarodowej. Mieści się w pięknym, stuletnim budynku który został, przy współpracy konserwatora zabytków, całkowicie zrekonstruowany, zachowując oryginalną fasadę. Otwarcie nowego Monopolu miało miejsce we wrześniu 2003 roku. Obecnie posiada 108 pokojów, dwie restauracje – Cristallo i Monopol, centrum wellnes & spa. 
Do wystroju wnętrz użyto różnych gatunków egzotycznego drewna w autorskich projektach mebli i oryginalnych parkietach, orientalne dywany, naturalne jedwabie oraz najlepszej jakości marmury. Artystyczne czarno-białe fotografie Śląska i Katowic autorstwa Wojciecha Wilczyka, umieszczone w pokojach oraz wnętrzach hotelowych, kontrastują z wyszukaną kolorystyką i elegancją stylu art-deco.
Obiekt należy do grupy Likus Hotele i Restauracje

Czterogwiazdkowy Vienna House Easy Katowice to hotel, w którym nowoczesny design współgra ze swobodną atmosferą i serdeczną gościnnością. Znajduje się niedaleko „Spodka”. Posiada 203 pokoje i własne centrum konferencyjne o powierzchni 1350 mkw. (13 sal). Restauracja i Lobby Bar zapewniają relaks i ucztę kulinarną z regionalnymi akcentami.

Historia Śląska na talerzu 
Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki” powstał w 2012 r. jako jeden z pierwszych szlaków kulinarnych w Polsce, a znajdujące się na nim restauracje serwują dania, których regionalna autentyczność i wysoka jakość są potwierdzone certyfikatem. W restauracji hotelu Vienna House Easy Katowice, gdzie będzie miała miejsca pierwsza odsłona śląskiej kuchni, w menu znajdą się takie regionalne specjały jak: sznita z tustym i kiszonym ogórkiem, wodzionka z wędzoną słoniną i grzankami, golonka wieprzowa, bratkartofle i zasmażana kapusta z kminkiem czy cytrynowa szpajza. Szef kuchni przygotuje także wersję dla wegetarian. 
Kolejnym punktem styku z prawdziwie śląską kuchnią, ale we współczesnej interpretacji, będzie wizyta w restauracji Hotelu Monopol, gdzie w menu pojawią się m.in. śledź, żur, rolada, kluski śląskie czy kopa. 
Kolację każdy z gości MP MICE Tour® skomponuje sobie sam, uczestnicząc w Gastro Fajer, czyli kulinarno-kulturalnym evencie na tarasach „Spodka” i w Zielonej Dolinie Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Gastro Fajer to koncept, który łączy jedzenie, muzykę, różnorodne warsztaty i plenerowe kino, a w wakacyjne weekendy jest miejscem, w którym spotkają się mieszkańcy miasta i turyści. Partnerem wieczoru Gastro Fajer jest Bistro EMCEK.

Katowice Convention Bureau przygotują także informacje i materiały na temat miejsc czy atrakcji, które nie znalazły się w programie dwudniowej wizyty.

Do udziału w MP MICE Tour® MeetingPlanner.pl zaprasza organizatorów eventów, konferencji, kongresów, targów, wyjazdów motywacyjnych i innych wydarzeń biznesowych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, organizator zapewnia transport z Warszawy i z powrotem. 

REJESTRACJA 

Rejestracja będzie otwarta do 14 sierpnia (piątek), do godz. 17.

Szczegóły: www.micetour.meetingplanner.pl 

Organizatorem wydarzenia jest MeetingPlanner.pl.

Partnerzy wydarzenia to: Miasto Katowice, Katowice Convention Bureau (partnerzy strategiczni) oraz Fest Fajnie, MCK i Spodek, Park Inn by Radisson Katowice, Vienna House Easy Katowice, Monopol Katowice, Emcek Meet & Eat, Stadion Śląski, Mazurkas Transport.

×
Spodek w Katowicach › Skocz do Spodka