Koncert "Pamiętamy" w MCK

Koncert Pamiętamy w MCK

Połączenie różnych gatunków i stylów muzycznych, kultowe utwory z lat 80. w aranżacjach czołowych artystów sceny rockowej, reggae i hip-hop oraz multimedialne wizualizacje i animacje towarzyszące występom muzyków – wszystko można było zobaczyć i usłyszeć 17 grudnia w Katowicach podczas koncertu upamiętniającego 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji kopalni Wujek.

Koncert „Pamiętamy” odbył się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wystąpili czołowi artyści polskiej sceny muzycznej w tym m.in Paweł Kukiz, Ania Rusowicz czy Dariusz „Maleo” Malejonek znany z zespołów Armia czy Houk oraz projektu muzycznego Panny Wyklęte. Blues-rockowe brzmienie katowickiej publiczności zapewnił syn Ryśka Riedla, legendarnego wokalisty zespołu Dżem Sebastian Riedel z zespołem Cree. Solistom towarzyszył muzyk rockowy i jazzowy Janusz „Yanina” Iwański&Y-Band współpracujący w przeszłości m.in ze Stanisławem Soyką i Maanamem. Publiczność koncertu miała też okazję zobaczyć i posłuchać Jana Trebunię-Tutkę ze słynnej muzycznej rodziny z Podhala. Na koncercie pojawili się też artyści młodego pokolenia grający reggae i hip-hop w tym m.in. Mesajah & Riddim Bandits, Bas Tajpan oraz raper Tadek Polkowski i jego goście.

Wydarzenie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza, która została wyemitowana na żywo w TVP, bezpośrednio nawiązywała do tragicznych wydarzeń sprzed 35. lat. Kultowe utwory pochodzące z tamtego okresu, w tym m.in „Mury” i „Wróżba” Jacka Kaczmarskiego czy „Sen o Victorii” Dżemu zostały wykonane w zupełnie nowych współczesnych aranżacjach. Muzyce towarzyszyły specjalnie zrealizowane filmowe wizualizacje i animacje. W aranżacjach hip-hopowych wykorzystane zostały m.in oryginalne nagrania dźwiękowe z okresu stanu wojennego w tym również nagrania z pacyfikacji kopalni Wujek.

 

×
Spodek w Katowicach › Skocz do Spodka