Co wydarzy się w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w 2020 roku?

Spotkanie prasowe (2).jpg

Konferencje, kongresy, koncerty, festiwale. Imprezy o różnej skali, wydarzenia cykliczne oraz nowe formaty. Zarządzająca Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (MCK) firma PTWP Event Center prezentuje ramówkę i przybliża działania prowadzone w trosce o środowisko naturalne oraz zwiększające atrakcyjność obiektów.

Ponad 550 imprez, blisko 1,3 mln. odwiedzających w 2019 r. Od maja 2016 r. do końca 2019 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zrealizowano 1787 wydarzeń, w których wzięło udział ponad 2,7 mln uczestników.

W nowym, 2020 roku, nie zwalniamy tempa. Czekają nas konferencje o randze światowej, krajowej i lokalnej. Zarówno te największe, gromadzące tysiące uczestników, jak i spotkania wręcz kameralne. Otwarte imprezy o różnym charakterze i liczne wydarzenia zamknięte. Kalendarze obiektów wypełniają realizacje cykliczne i – co również zawsze cieszy – nowe formaty. W minionym roku były to np. gala wręczenia nagród i Fryderyk Festiwal oraz Wybory Miss Polski – mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, zarządcy Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i Spodka. – Na chwilę obecną mamy już zarezerwowane ponad 500 terminów kolejnych wydarzeń na lata 2020-2025 – dodaje.  

Pierwsza połowa 2020 roku w katowickich obiektach obfituje w konferencje, kongresy, targi i festiwale. Zaplanowano m.in.: piątą edycję 4 Design Days, XII Europejski Kongres Gospodarczy, European Tech and Start-up Days, V Kongres Wyzwań Zdrowotnych, Śląski Festiwal Nauki, jubileuszowe 50. Targi „Bliżej zdrowia, bliżej natury”, Międzynarodowe Targi Turystyki GLOBalnie, ProfiAuto Show 2020 oraz Reggaeton vs Dancehall Kongres. Wśród nowych wydarzeń wymienić można: Europa Cup 2020 - Europejskie Mistrzostwa Florystyczne oraz organizowane w Polsce po raz pierwszy, Światowe Forum Zarządzania Internetem IGF 2020 (listopad br.).

Sportowych emocji dostarczą w pierwszej połowie br. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach np.: Puchar Świata we florecie kobiet, Intel Extreme Masters oraz Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie Dywizji 1B. Nietypowym wydarzeniem będzie zaplanowany na 29 marca br. Anielski Mecz Charytatywny Gwiazd w Spodku. W kategorii imprez o tematyce kulinarnej znaleźć można m.in.: Veganmanię 2020, VII NOE Festiwal, Silesia Beer Fest - Festiwal Piw Rzemieślniczych i 11. Sweettargi - targi cukiernicze, piekarskie i lodziarskie.

Wśród imprez rozrywkowych, które odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i Spodku, znajdą się festiwale, np. Fryderyk, Tauron Nowa Muzyka, Metal Hammer Festival; występy Kabaretu Hrabi, Bang 2 Stand Up Polska, Kabaretowy Dzień Kobiet, Katowicka Noc Kabaretowa Wielka prywatka dla Wielolatów, Tribute to Dirty Dancing, Koncert Muzyki Filmowej, Wielki Koncert Muzyki serialowej, Gala Jubileuszowa Filharmonii Śląskiej oraz liczne koncerty takich artystów i grup jak: Al Bano i Romina Power, Scooter, Symphonica, Queen Machine, Taco Hemingway, Maria Peszek, Sylwia Grzeszczak, Agnieszka Chylińska, Miuosh x FDG. Orkiestra, Lao Che, Foreigner, Helloween, PEZET.

W Spodku, jednej z architektonicznych ikon Katowic, na co dzień korzystać można z oferty rekreacyjno-sportowej. Na zainteresowanych czeka basen, siłownia, sala gimnastyczna, a w sezonie zimowym – lodowisko. Zarządca obiektów, w miarę ich dostępności, organizuje także zwiedzanie Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

W 2019 roku w katowickich obiektach zrealizowano ponad 550 wydarzeń, w których udział wzięło blisko 1,3 mln. osób. W wakacyjne weekendy, uczestnicząc w koncepcie pod nazwą Gastro Fajer, tarasy Spodka i Zieloną Dolinę Międzynarodowego Centrum Kongresowego odwiedziło blisko 50 tys. osób. W ciągu minionego roku, z oferty sali gimnastycznej skorzystało 23 tys. osób. Na lodowisku w Spodku odbyło się 410 sesji ślizgawek, w których uczestniczyło prawie 33 tys. osób, przeprowadzono także 30 meczów ligowych w hokeju na lodzie. Na lekcje nauki pływania na basenie dla niemowlaków i przedszkolaków sprzedano prawie 2,4 tys. biletów.

Zarządzając tak dużymi obiektami, koordynując średnio pół tysiąca wydarzeń rocznie, chcemy postępować odpowiedzialnie i w duchu poszanowania środowiska naturalnego. Inwestujemy w ekologiczne rozwiązania ze świadomością, że nawet stopniowe zmiany wprowadzane w codziennych aktywnościach – uwzględniając skalę i współpracę z naszymi partnerami – mają ogromne znaczenie. Wdrożyliśmy już m.in.: inteligentny system zarządzania energią elektryczną i cieplną, monitoring korzystania z oświetlenia, system ograniczania zużycia wody. Pracujemy nad ograniczaniem zużycia energii elektrycznej i cieplnej, wprowadzamy ścisłą segregację odpadów. Od 2020 roku zobowiązaliśmy operatorów cateringowych obsługujących Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach do korzystania wyłącznie z ekologicznych naczyń jednorazowych, biodegradowalnych lub kubków wielokrotnego użytku – wymienia Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, zarządcy obiektów.  

W obecnej na rynku od blisko 50 lat Hali Spodka realizowane są działania zmierzające do zwiększenia atrakcyjności oraz poprawy komfortu korzystania z legendarnego obiektu. W 2019 roku nowy wygląd, choć inspirowany okresem, w którym powstawał Spodek, czyli przełomem lat 1960/1970, zyskały m.in. kioski gastronomiczne na antresoli Spodka. Finalizowany jest również remont toalet, prowadzony zgodnie z projektem pracowni Wojciecha Gwizdaka 2G Studio, laureata konkursu zrealizowanego przez PTWP Event Center we współpracy z SARP Oddział Katowice.

W 2019 roku Międzynarodowe Centrum Kongresowe zostało członkiem międzynarodowego stowarzyszenia ICCA, które zrzesza obiekty oraz dostawców usług z całego świata. Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek zostały także członkiem Stowarzyszenia Branży Eventowej. Katowickie obiekty, wyróżniając się szczególnym potencjałem do organizacji różnego rodzaju wydarzeń, uhonorowane zostały tytułem podkreślającym największą multifunkcyjność w Polsce – MP Power Multi Venue 2018 w konkursie Meeting Planner Power Awards.

 

×
Spodek w Katowicach › Skocz do Spodka