Badania i konsultacje, wykłady i warsztaty, zabawa i relaks dla całej rodziny

MCK

Śląski Dzień Zdrowia w Katowicach już 10 marca

 
Bezpłatne badania diagnostyczne, w tym m.in.: testy na HCV, EKG, pomiar masy i składu ciała, badanie przepływów krwi w kończynach dolnych; konsultacje z lekarzami wielu specjalizacji; wykłady i dyskusje z udziałem ekspertów; warsztaty medyczne; pokazy ratownictwa oraz wiele innych atrakcji przygotowano w ramach Śląskiego Dnia Zdrowia, który odbędzie się 10 marca br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Akcja dedykowana mieszkańcom regionu towarzyszyć będzie 3. edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, HCC). 
 
– Śląski Dzień Zdrowia to znakomita okazja do zatroszczenia się o zdrowie swoje i najbliższych. Po raz kolejny mieszkańcy aglomeracji górnośląskiej będą mogli skonsultować się ze specjalistami wybranych dziedzin medycyny, korzystając z szerokiej oferty bezpłatnych badań diagnostycznych – mówi Wojciech Kuta, redaktor naczelny miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia. – Dla odwiedzających Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach 10 marca zaaranżujemy trzy strefy tematyczne, w których lekarze i eksperci będą zachęcać naszych gości do uczenia się dobrych zwyczajów, a wszystko po to, by zdrowy styl życia stał się modą obowiązującą także na Śląsku – dodaje.

W strefie diagnostyki i konsultacji odwiedzający będą mogli wykonać szereg podstawowych oraz specjalistycznych, trudno dostępnych badań, pod czujnym okiem specjalistów. Na zwiedzających będą czekać profesjonalnie zaaranżowane poradnie, a w nich lekarze kilkunastu różnych specjalności, m.in.: chirurgii naczyniowej, dermatologii, diabetologii, dietetyki, fizjoterapii, kardiologii, urologii, neurologii, okulistyki, ortopedii i  psychologii.  

Bezpłatnie dostępne będą również konsultacje w zakresie żywienia dla kobiet w ciąży oraz specjalistyczne badania diagnostyczne, w tym m.in.: badanie densytometryczne w osteobusie, badanie dermatoskopowe, badanie EKG, badania przesiewowe w zakresie diagnostyki objawów stwardnienia rozsianego, badania z oceną funkcji kognitywnych u osób z predyspozycją do choroby Alzheimera, badanie spirometryczne, badanie wzroku w kierunku jaskry i plamki żółtej, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy i składu ciała, ocena wad postawy, USG doppler tętnic szyjnych, test w kierunku HCV. Każdy, kto odwiedzi strefę diagnostyki, żeby poddać się badaniom albo skonsultować swój problem zdrowotny ze specjalistą, uzyska profesjonalne wskazówki dotyczące dalszych konsultacji medycznych.  

Strefa edukacji i profilaktyki dostarczy szerokiej wiedzy z zakresu diagnostyki, leczenia i zapobiegania chorobom. W jej ramach przewidziano bogaty program wykładów i dyskusji z ekspertami i specjalistami różnych dziedzin. Odwiedzający będą mogli wysłuchać wykładów dotyczących dietetyki, prewencji i leczenia zaćmy oraz profilaktyki chorób, m.in. raka jelita grubego. Po wykładach będzie okazja do zadawania pytań lekarzom.

Redaktorzy Dziennika Zachodniego i Radia Katowice zaproszą z kolei na „Spotkania medyczne im. Krystyny Bochenek”. W tym roku dyskusja dotyczyć będzie chorób oczu – soczewek i rogówek. Gościem specjalnym strefy będzie prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, kierownik Kliniki Okulistyki SUM w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach, który opowie o leczeniu i zapobieganiu chorobom układu wzrokowego, wywołanym czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub biologicznymi.

Nie zabraknie również tematów żywieniowych, uczestnicy wykładów dowiedzą się m.in. o znaczeniu odżywiania w profilaktyce chorób. W charakterze ekspertów wystąpią dietetycy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach –dr Grzegorz Dziubanek, który poruszy temat zanieczyszczenia żywności pestycydami i metalami ciężkimi oraz mgr Gabriela Wanat, która podpowie, jak prawidłowo czytać etykiety produktów spożywczych. O normach psychologicznych w relacji człowieka z jedzeniem opowie dr hab. Monika Bąk-Sosnowska.

W tej strefie będą miały miejsce również warsztaty resuscytacji z użyciem fantomów noworodka, pokazy ratownictwa medycznego oraz Akademia Misia Zdrowusia dla dzieci, które nauczą się, jak wezwać pomoc, co zrobić w przypadku omdlenia, czy też jak prawidłowo myć zęby i ręce.

Podczas Śląskiego Dnia Zdrowia nie zabraknie także okazji do aktywnego wypoczynku. W strefie zabawy i relaksu odwiedzający będą mogli skorzystać z licznych atrakcji dla dzieci i dorosłych – konkursów, warsztatów, animacji i zajęć sportowych. Goście strefy połączą aktywną zabawę z nauką o tym, jak dbać o zdrowie. Na odwiedzających czekać będą zdrowe przekąski. 

Chętni będą mogli wziąć udział w bezpłatnych zajęciach sportowych prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów i instruktorów. Jednym z głównych punktów programu będzie trening funkcjonalny, prowadzony przez grupę CrossFit Południe. Nie zabraknie również elementu rywalizacji, każdy będzie mógł zawalczyć o trzymiesięczny karnet na siłownię w sportowej grze. Warto zabrać ze sobą wygodny strój, obuwie sportowe, matę do ćwiczeń i ręcznik. 

Dzieci biorące udział w mobilnych warsztatach kreatywnych, dowiedzą się, co jeść i co robić, aby być zdrowym. Pod okiem instruktorów z Dośwadczalni będą mogły samodzielnie sporządzić magiczne mikstury i w praktyce poznawać zagadnienia fizyki.

W ramach wydarzenia redakcja „Dziennika Zachodniego” ogłosi zwycięzców internetowego plebiscytu HIPOKRATES 2017, którego celem jest wyłonienie tych przedstawicieli zawodów medycznych, których doceniają chorzy oraz tych placówek, w których pacjenci leczeni są dobrzei z empatią. Galę poprowadzą Grażyna Wolszczak oraz Marek Mróz.
 
Śląski Dzień Zdrowia odbędzie się w godzinach 10:00-16:00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

×
Spodek w Katowicach › Skocz do Spodka