ESOF Katowice Regional Site | konferencja towarysząca EuroScience Open Forum 2022

15 lipca 2022, piątek

nauka.jpg

Organizator

Organizatorem konferencji jest konsorcjum uczelni "Katowice – Miasto Nauki" wraz z EuroScience oraz Miastem Katowice.
W składzie konsorcjum znajdują się: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Uniwersytet Śląski w Katowicach

15 lipca 2022 r. w Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się konferencja towarzysząca ESOF 2022. Jest ona związana z organizowanym w Leidzie EuroScience Open Forum 2022 (ESOF). To wydarzenie jest również uroczystą inauguracją przyjęcia przez Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

EuroScience Open Forum odbywa się co dwa lata. Pierwsza edycja ESOF miała miejsce w 2004 r. Jest to największa tego typu konferencja w Europie, przyciągająca do miast gospodarczy przedstawicieli: nauki, biznesu, polityki oraz mediów z całego świata. Tegoroczna edycja Europejskiego Miasta Nauki 2022 jest dziesiątą. Odbędzie się w Europejskim Mieście Nauki Leiden w Holandii od 13 do 16 lipca 2022 r.  W Katowicach będzie miało miejsce wydarzenie towarzyszące – ESOF Katowice Regional Site przy ESOF Leiden, odbędzie się 15 lipca 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Konferencja będzie się składać z dwunastu, 75-minutowych sesji stacjonarnych, część z nich będzie transmitowana do Leidy (cztery). Wezmą w niej udział specjaliści z uczelni tworzących katowickie konsorcjum Europejskiego Miasta Nauki 2024 oraz zaproszeni goście, reprezentujący polskie i zagraniczne ośrodki naukowe, eksperci z dziedziny biznesu, instytucje kulturalne i media.

Podczas konferencji będą poruszane tematy dotyczące m.in.:
- zrównoważonego środowiska,
- zrównoważonej kariery akademickiej,
- wolności i odpowiedzialności nauki,
- tożsamości kulturowej i przemian społecznych,
- edukacji dla przedsiębiorczości,
- przestrzeni nauki,
- zdrowego społeczeństwa.

Uczestnicy będą się również starali odpowiedzieć m.in. na pytania:
- Jak będzie wyglądać nauka w przyszłości i w jaki sposób nauka może poprawić swoją funkcjonalność jako podmiot transformacji, który prowadzi do zmiany społeczeństwa?
- W jaki sposób nauka może być maksymalnie otwarta ponad granicami, podziałami dyscyplinowymi, geograficznymi i społecznymi?
- Jakie są przyszłe zachowania, wartości, oczekiwania, postawy i normy społeczności badawczej?
- W jaki sposób można zmienić struktury instytucjonalne, aby wesprzeć różnorodność, równowagę i integrację?
- Jaki będzie wpływ sztucznej inteligencji i uczenia się maszyn na społeczność naukową oraz praktyki naukowe?

Wśród wydarzeń towarzyszących konferencji ESOF znajdą się również dyskusje na temat:
- modelu kształcenia doktorantów,
- sposobów prowadzenia doktoratów wdrożeniowych,
- kierunku zmiany wydawnictwa naukowego (jak powinno działać – łącząc w sobie nowoczesność z tradycją edytorską, by stało się najlepszym miejscem dla rzetelnego recenzowania, a następnie wydania oraz promowania wyników badań naukowych).

Spodek w Katowicach › Skocz do Spodka